‘’Siyah Kuğularla’’ dolu bir yılı geride bıraktık ….

Maalesef 2016 yılı ülkemiz açısından iyi geçmedi. Siyasi, askeri, ekonomik açıdan sıkıntılı günlerimiz oldu. Hatta Devlet düzenini tehlikeye sokabilecek bir darbe girişimi bile oldu. Normal bir ülkenin 10 yılda yaşayacağı gelişmeleri ülkemiz 1 yılda yaşadı.

Siyah Kuğu; Olasılıksız görünenin etkisi   

Nassim Taleb, Siyah Kuğu adlı kitabında olasılıksız görünenin etkisini anlatıyor. Dünyamızla ilgili hemen her şeyin altında olasılıksız ve öngörülemeyen olayların yattığından bahsediyor. 2016 yılında olasılıksız görünen, ihtimal vermediğimiz bir sürü olumsuz gelişme yaşandı. Başbakan’ın görevden alınması, Rus savaş uçağının düşürülmesi, Moody’s’in not indirimi, Darbe girişimi, İngiltere Brexit, Suriye’ye Askeri operasyon, Terör olayları, Trump’ın seçilmesi, OHAL, FED Faiz kararları gibi ekonomiyi ciddi oranlarda etkileyen, Piyasalara şok etkisi yaratan, olasılıksız görünen etkisi büyük olaylar oldu. Sanki Siyah Kuğular sözleşmiş gibi 2016 yılında buluşmaya karar vermişler.1yıl içinde yaşanan bu olaylar ekonomide daralma meydana getirdi.Zaten kötü performans gösteren ekonomi için toparlanma beklerken ekonomi maalesef daha da kötüleşti.Dolardaki önlenemez yükseliş devam etti.2016 yılında Dolar/TL yüzde 20 daha değer kazandı.Bileşik faizler %12’ler kadar çıkış yaşadı.Borsa endeksi yerinde saydı.Tabi bizleri takip edenler bilir,sadece bu yıl değil son 3 yıldır Dövizle borçlanmayın diye yatırımcıları,şirketleri uyarmıştık.Özellikle döviz geliri olmayanların kesinlikle dövizle  borçlanmaması gerektiğini nedenleriyle açıklamıştık.Bu dönemde mümkünse nakitte kalıp fırtınanın dinmesini beklemekten başka bir seçenek yok gibi.Şu anda TL’de kalmak en mantıklı seçenek olarak görünüyor.Çünkü TL faizleri fena değil .Nakitte kalmanın yanı sıra portföylere  bir miktar Altın alınabilir.

Sonuç;

         Maalesef hem ülkemizde  hem de Dünyada kafaların karışık olduğu kaos ortamı hakim. İngiltere bile Avrupa Birliğinden ayrılıyor. Ülkemiz bu zor şartların üstesinden gelebilecek güçte. Kredili işlem yapmamak, kaldıraçlı ürünlerden uzak durmak ilk amacımız olmalı  diye düşünüyorum. Bu fırtına dinene kadar nakitte kalmakta fayda var.

 

 

İsrafil DEMİREL

Portföy Yöneticisi