‘’ Küresel Piyasalarda Terör Endişesi ’’….

Küresel ekonomiler 2015 yılı sonu itibariyle ekonomik, siyasi, askeri açıdan gelen kötü haberlerle sarsılmaya devam ediyor. Son dönemde iyimser bir hava yakalanmışken şimdi de terör olayları ile sarsılmaya başladı. Son FED toplantısında faiz artışlarının daha yavaş olacağı beklentisi küresel piyasalardaki iyimser havayı devam ettirdi. Ancak Brüksel’deki patlamalar küresel piyasalarda riskten kaçışa neden olarak Dolar endeksinin yukarı gitmesine neden oldu. Maalesef, hepimizi üzen bu terör olaylarının ekonomik, siyasi ve toplumsal alanda birçok olumsuz etkisi mevcut. Ekonomik açıdan bakarsak; en genel anlamda tüketimi etkileyerek büyümeye darbe vuruyor. Ayrıca küresel ekonomilerde  riskli varlıklardan riski düşük ve geleneksel olarak güvenli liman olma özelliği taşıyan  enstrümanlara doğru bir tercihe neden oluyor. Altın, faiz, Dolar gibi enstrümanlar da  pozisyon alınırken, hisse senedi ve türev ürünlerinde satışlar gözleniyor……

Yaşanan bu olayların bizim piyasamıza da etkisi büyük. Bizim kendi iç dinamiklerimiz ve Jeopolitik riskimizi de dikkate alırsak maalesef bu yaşananlar bizi daha fazla etkiliyor. Aslında son dönemde ülkemizin makro ekonomik verilerinin iyi gelmesi jeopolitik risklerdeki azalma piyasamızın küresel ekonomilerden pozitif ayrışmasına neden olmuştu. Bu son gelişmelerle beraber Perşembe günü yapılacak olan Para Piyasası Kurulu toplantısı takip edilecek. Faizlerin üst bandında ufak bir indirim bekleniyordu ancak bu son gelişmeler soru işareti yaratabilir.

Teknik olarak baktığımızda bir süredir yazılarımızda söylediğimiz gibi, Borsada güçlü görünüm sürüyor. Endekste 10 günlük hareketli ortalama destek olmaya devam ediyor.  Terör olayları gibi gelen şok haberlerde destek noktaları bizim için önemli olacak. Endekste 10 günlük ortalamanın altındaki kapanışlar teknik görünümü bozabilir. Devamında 77,500’lü seviyelere kadar bir geri çekilme yaşanabilir. Yukarı çıkışlarda ise 83,400 seviyesi direnç olarak takip edilecek. Dolarda ise zayıf seyir sürüyor. Dolarda 200 günlük ortalamalar direnç olmaya devam ediyor. Dolar 200 günlük ortalamanın geçtiği 2,90-2,91 seviyesinin üstüne çıkabilirse 2.96-2,98’lere kadar bir çıkış yaşanabilir. Düşüşlerde 2,84 önemli destek .Faizlerde gevşeme devam ediyor.10,00 bileşikler psikolojik destek olarak karşımıza çıkıyor.Bu seviyenin kırılması ve gösterge faizin tek hanelere düşmesi şu şartlarda biraz zor görünüyor.İlave haberlere, tedbirlere ihtiyaç var kanaatindeyiz. Perşembe günü Para Piyasası Kurulu toplantısını dikkatle takip etmemiz gerekiyor…..

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; piyasalarda önemli destek –direnç noktaları test ediliyor. Özellikle günlük ve orta vadeli alım satım yapan yatırımcılara tavsiyem bu destek ve direnç noktalarında pozisyonlarını gözden geçirmeleri yönündedir. Risklerini kontrol etmeliler. Çünkü oynaklık çok yüksek olabilir ve bu size ciddi zararlar verebilir. Risk kontrolünüzü iyi yapınız….

 

 

Galata Advisors

İsrafil DEMİREL / Financial Advisor