TCMB faizleri indirdi…..

TCMB, yeni Başkanın liderliğindeki ilk toplantısında faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranını 50baz puan indirdi.Marjinal fonlama oranı %10,50’den %10’a düştü.Piyasada ağırlıklı olarak beklentiler bu  yöndeydi. . Özellikle son dönemde açıklanan Türkiye ekonomisine dair verilerin beklentilerden olumlu gelmesi ve küresel ekonomilerdeki iyimserlik de Merkez Bankası’nın elini güçlendirdi. Yeni başkanın gelişiyle birlikte de mevcut aşağı yönlü faiz hareketinin sürdürülmeye devam edileceği beklentileri arttı. Son açıklanan enflasyon verilerinde de biz bu iyimserliği gördük. Artık önümüzdeki dönemde de ölçülü faiz indirimleri görebiliriz….

Bir süredir Merkez Bankası’nın faiz indirme beklentisi nedeniyle piyasalar ,yurt dışı piyasaların de iyimsere dönmesi nedeniyle ,olumluydu. Borsa 86,000’leri görürken ,Gösterge faiz 9,10bileşiklere kadar gevşedi.Dolar ise 2,81-2,83’lü seviyelerde yatay seyretti.Dün borsada faizlerin inmesi ile beraber beklenti bitti ve satışlar geldi.Ancak önümüzdeki dönem de faizlerde düşme beklentisi borsayı,genel olarak piyasaları destekleyecektir.Yurt dışında önemli bir sıkıntı yaşanmaz ise önümüzdeki günlerde borsada 90,000’ler görülebilir.Teknik olarak baktığımızda borsada 83,000’ler önemli destek konumunda.Endeks 86000 direncinin üzerinde kalırsa muhtemelen 90,000’ler test edilebilir.Dolarda 2,80 önemli destek bu seviyenin kırılması 2,72’lere kadar hızlı bir düşüş yaşanmasına neden olabilir.Dolarda zayıf seyir sürüyor.Dolarda yukarı çıkışlarda 2,88 çok önemli.Bu seviye kırılmadığı takdirde Dolarda yukarı yönlü ataklar yerine aşağı baskılı bir seyir izlenebilir. Kısaca Dolarda yorgunluk belirtileri devam ediyor….

ONS Altın ;Önemli direncini geçmek üzere….

Altın fiyatlarında olumlu seyir devam ediyor.Bir süredir 1250 Doların direnç olduğunu söylüyorduk.Dün ve bugün bu direnci kırdı.Bu seviye artık destek oldu.Muhtemelen önümüzdeki günlerde zirve direnci olan 1283’ler görülebilir.Hatta  bu seviye kırılıp 1300 Dolarlara kadar bir çıkış yaşanabilir.Aşağı yönlü ataklarda 1250 dolar ve 1200 dolar çok önemli.Ana destek 1200 Dolarda….