FED geri döndü….

Bir süredir gündemden düşen ABD Merkez Bankası (FED) yine gündeme gelmeye ve piyasaları sarsmaya başlayacak gibi. FED’in  14-15 Haziran’da yapacağı toplantıda faizlerde bir değişiklik beklenmiyordu. Ancak son dönemde gelen veriler ve FED Üyelerinin Haziran’da faiz artışı olabilir açıklamaları Küresel Piyasalarda oynaklığa neden olmaya başladı. FED, Çarşamba günü akşam 21:00’de Nisan ayının toplantı tutanaklarını yayınladı. Yetkililer FED’in Haziran ayındaki toplantıda faiz artışı olasılığını açık tuttular. FED Haziran ayında faiz artırımı yapabilir. Bu karar sonrasında Altın ve EUR/USD paritesi sert düştü. Dolar endeksi ise sert bir yükseliş yaptı. Tabir-i caizse kabus geri döndü…..

İçeriye baktığımızda ise; bir süredir siyasi gerginlik ve FED’in Haziran ayı itibariyle faiz artışı olasılığının artması nedeniyle borsa sert bir şekilde düşüyordu. Ancak borsa kritik 77,500 desteğinin aşağısına gelmemekte ısrar ediyordu. Bu toplantı tutanaklarından sonra muhtemelen bu seviye kırılır. Önümüzdeki günlerde endeks 72-73,000’leri görebilir. Son iki haftada yüzde 11 düşen endeks FED toplantı tutanakları ile beraber daha da düşebilir. Ayrıca politik gerginlik ,Suriye meselesi, terör olayları piyasadaki gerginliği daha da artırıyor….

                           Dolar hareketlendi….

            FED  toplantı tutanaklarından sonra Dolar 2,97’li seviyelerde 2,9940’lı seviyelere kadar bir çıkış yaşadı. Önümüzdeki günlerde Dolarda hareketlilik devam edebilir. Dolarda 3,00 seviyesi hem psikolojik ve hem de teknik olarak önemli bir direnç. Bu seviyenin üstünde kalırsa muhtemelen önümüzdeki günlerde zirve görülebilir. Özellikle Dolar açığı olanların dikkatli olması gerekir diye düşünüyoruz….

Sonuç olarak; Fed kabusu geri döndü diyebiliriz. FED etkisi fiyatlara girmeye başladı. Dolayısıyla piyasalarda abartılı hareketler olabilir. Hareketli günler bizi bekliyor. Küresel piyasalarda özellikle Gelişmekte Olan Ülke piyasalarında olumsuz piyasa şartları görülebilir. Dolar’da değer kazanma Borsalarda ise değer kayıpları gözlenebilir. Ayrıca Faizlerde ise yükselişler beklenebilir.14-15 Haziran haftasına kadar türbülansa hazır olunuz……

 

İsrafil DEMİREL / Yatırım Danışmanı