Gözler  FED’de….

Küresel piyasalar gözünü bugün açıklanacak olan FED faiz kararına çevirdi. FED faiz kararı Türkiye saati ile 20:00 ‘de açıklanacak. Ardından 20:30’da FED Başkanı Janet Yellen konuşacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik beklenmiyor ancak FED Başkanı’nın konuşmasının içeriği piyasalarda oynaklığa sebep olabilir. Paritede, Altın fiyatlarında sert hareketler gözlenebilir.

Son dönemde gerginliklerin azalması, petrol fiyatlarının yukarı gitmesi piyasalara destek oldu ve küresel borsalar artış sağladı. Küresel piyasalarda oluşan bu olumlu havaya bizim piyasamızda uyum sağladı. Hatta iç piyasada olumlu gelen makro veriler sayesinde piyasamız yurt dışından daha olumlu bir seyir izledi. Bizim için son dönemde en büyük risklerden birisi terör olayları ve sınırımızda yaşanan jeopolitik risklerdir. Yine de şunu söyleyebiliriz, var olan terör ve jeopolitik risklere rağmen piyasamız güçlü duruyor. Makro ekonomik veriler iyi olduğu sürece piyasamız, yurt dışı olumsuz olsa da daha az darbe yer. Yurt dışından pozitif ayrışmamız devam eder.

Teknik olarak baktığımızda Bist-100 Endeksi  80,000 direncini geçemedi. Geçtiğimiz hafta yazılarımızda endeksin 80,000’leri görebileceğini söylemiştik. Nitekim endeks Pazartesi günü 80,000’leri gördü. Makro ekonomik verilerin iyi çıkması piyasayı destekledi. Gösterge faiz 10,40 bileşiklere gevşedi. Dolar 2,86’ları gördü. Endekste bu seviyede gelen satışlarda yatırımcılar 78,400 desteğine dikkat etmeliler. Bu seviye önemli buranın kırılması ile beraber 75-76,000’ler görülebilir. Gelen satışlar karşılanırsa bu sefer biz 83,000’leri konuşabiliriz.

Dolara baktığımızda ise; yazılarımızda son dönemde Dolarda yorulma, zayıflama eğilimi olduğunu ve alış için acele edilmemesi gerektiğini söylemiştik. Nitekim Pazartesi günü Dolar 2,86’ları gördü. Dolarda gevşeme olabilir dedik çünkü; son dönemdeki kaos ortamına rağmen Dolar zirve denemesi yaptı geçemedi ardından 2. Sefer yaptığı denemede 3,01 seviyesini geçemedi. Yukarı yaptığı ataklarda oluşan tepeler bir önceki tepeyi geçemedi. Bu oluşumlar önemli bir göstergedir. Dolarda kısa vadede yükselme görebilmemiz için 100 günlük ortalamaların geçtiği 2,93 seviyesine dikkat etmek gerekir.Bu seviye kırılırsa bir yukarı hareket gözlenebilir.Faizlere baktığımızda ise;gösterge faizde gevşeme devam ediyor.10,40 bileşikler görüldü. Faizlerdeki bu gevşeme piyasayada destek oldu. Faizlerin 10,60 seviyesinin üzerine çıkması tehlike sinyali olarak algılanabilir…..

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; Bugün Küresel piyasalar açısından önemli bir gün. Özellikle Forex piyasalarında işlem yapanların FED faiz kararının açıklandığı saatte büyük pozisyonlar almamalarını tavsiye ederim. Risklerini kontrol etmeliler. Çünkü oynaklık çok yüksek olabilir ve bu size ciddi zararlar verebilir. Pozisyon alınacaksa mikro lotlarla pozisyon alınabilir.Bu da risk kontrolü açısından iyi  bir yöntemdir….

EUR/USD Paritesi;

Teknik olarak baktığımızda paritede 100 günlük ortalamaların geçtiği 1,10 seviyesi destek olarak karşımıza çıkıyor. Uzunca bir süredir söylediğimiz gibi parite 100 günlük ortalamanın etrafında dolaşıyor. Henüz yön belli olmadı. Bugün  FED faiz kararının açıklandığı saatlerde paritede sert hareketler yaşanabilir

ONS Altın ;

Altın fiyatları son dönemde yaşadığı yükselişten sonra bir düzeltme sürecine girdi.Bu süreçte 1250 Dolar kısa vadeli direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.Bu seviye kırılamaz ise 1180 Dolarlara kadar bir gevşeme yaşanabilir.Bugün FED faiz kararının açıklandığı saatlerde altın fiyatlarında sert hareketler yaşanabilir……

 

 

Galata Advisors

İsrafil DEMİREL / Financial Advisor