Avrupa    Merkez Bankası piyasaları şaşırttı…..

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamaları takip edildi. Sürpriz bir şekilde faizlerde indirime giden banka teşvik programını 20 milyar Euro artırdı. Basın toplantısında Draghi’nin daha fazla faiz indirimi yapamayacağını söylemesi piyasaların sert hareketler yapmasına neden oldu.Faiz kararı ile sert yükselen borsalar bu açıklama ile beraber sert düştü.Yüzde 4-5’lik marjlar oluştu.Önümüzdeki günlerde artırılan teşvik programının  piyasalarda olumlu yansımasını görebiliriz….

Yurt içine baktığımızda ise dün Avrupa Merkez Bankası toplantısına kadar yükselen bir borsa vardı. Yurt dışına gelen satışlarla beraber bizde de satışlar görüldü. Ancak satışların karşılandığı gözleniyor. Bugün borsanın 80,000’li seviyeleri denemesi beklenebilir. Bir süredir söylediğimiz gibi yurt içinde veriler iyi. Hava olumlu. Sanayi verisi iyi geldi. Avrupa ile mülteci konusunda yapılan pazarlıklarda ilerleme sağlandı. Terör operasyonlarında sona gelindi. Jeopolitik riskler azalıyor. Dolayısıyla piyasada olumlu havanın sürmesini bekliyoruz. Teknik olarak baktığımızda destek olarak 77,000 seviyesini görüyoruz. Gelen satışlarda bu destek noktası önemli. Dolara baktığımızda ise; Dolarda kritik 2,90 kırıldı. Bir süredir Dolarda yorgunluk, zayıflama var diyorduk. Nitekim bu çalkantılı dönemde Dolar 2,95’leri bile göremedi. Olumsuz gelen haberlerde 2,95 seviyesinin geçilip geçilmeyeceğine bakılmalı. Dolardaki zayıf seyir sürüyor.2,85’lere kadar bir gevşeme yaşanabilir. Faizler de gevşemeye devam ediyor. Gösterge faiz 10,00 bileşiklere doğru gevşerse bu durum piyasaları da destekler.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; Küresel piyasalarda zaman zaman sürpriz olumsuz haberler çıkabiliyor. Bu olumsuz haberler sert hareketlere neden oluyor. Bu verilerin geldiği dönemlerde volatilite artıyor. Yatırımcılara tavsiyemiz bu tür verilerin yayınlandığı zamanlar işlem yapmasınlar. Bu sert hareketlerin yaşandığı zamanlar ciddi kayıplar olabilir. En iyisi bu tür önemli verilerin olduğu zamanlar işlem yapmamak. Küresel piyasalarda sert hareketlerin yaşanabileceği bir ortamdayız. Bizim piyasamız son gelen haberlerle olumluya döndü. Borsada 80,000’li seviyeler görülebilir. Bir süre küresel piyasalardan olumlu ayrışabiliriz. Eğer küresel piyasalarda düşüşler derinleşirse maalesef bizim piyasamız da bundan darbe yiyebilir.Yatırımcılar teknik olarak verdiğimiz destek noktalarına dikkat etmeliler.Düşüşlerde bu noktalar önemli olacak…..

Galata Advisors

İsrafil DEMİREL / Financial Advisor