Petrol kabusu geri mi dönüyor?…

2015 yılının sonu ve 2016 yılının başında, küresel piyasalar petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle adeta kabusu yaşamıştı. Bir süredir etkisini kaybeden petrol fiyatları tekrar gündeme gelmeye başladı. Son 2 haftada petrol fiyatlarında 42 Dolardan 37 Dolara kadar düşüş yaşandı. Daha öncede belirttiğimiz gibi petrol fiyatlarında kritik fiyat 35 Dolar seviyesidir. Bu seviyenin kırılması ile beraber başta petrol üreticisi ülkeler olmak üzere küresel borsalara satış geliyor. Suudi Arabistan ve İran arasındaki anlaşmazlık petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu. İran’ın üretimi artırma isteği fiyatları aşağı çekiyor. Bunun yanında küresel ekonomilerde büyüme endişeleri de petrol fiyatlarında düşmeye neden oluyor. 17 Nisan’da yapılacak olan OPEC zirvesinde üretimi dondurma kararı görüşülecek. Zirveye kadar ve sonrasında petrol fiyatları küresel piyasaları etkileyecek gibi görünüyor…

Borsada 10 günlük ortalamaya dikkat….

Pazartesi günü enflasyon verisi ile beraber iyi bir hava yakalayan borsa dün küresel borsalardaki gerilemeye paralel olarak 83,700’lü seviyelerden satış yiyerek geriledi. Yatırımcılara BİST-100 Endeksinin 10 günlük ortalamayı kendisine destek yaptığını söylemiştik. Piyasada muhtemel bir gerilemede 10 günlük ortalama bizim için ilk önemli destek seviyesidir. Bu destek seviyesi erken uyarı için önemli olacak. Dikkatle takip edilmeli. İkinci önemli destek ise 80,100 seviyesidir. Endeks dünkü gerileme ile beraber 10 günlük ortalamanın geçtiği yer olan 82,150 seviyesine kadar düştü. Bu 82,150 seviyesinin üzerine çıkamaz isek 80,100 ‘e kadar bir gerileme söz konusu olabilir. Yukarı çıkışlarda ilk etapta 83,700 direnç olacak. 10 günlük ortalamadan gelecek olan satışlar karşılanırsa önümüzdeki günlere 86-87,000’ler görülebilir. Teknik olarak baktığımızda endeksteki güçlü duruş devam ediyor.                              

         Dolarda 2,85 önemli direnç….

Dolarda 2,80-2,81’ler destek olmaya devam ediyor. Teknik olarak baktığımızda Dolarda beklediğimiz 2,80’li seviyeler görüldü. Zayıf seyir devam ediyor. Önümüzdeki günlerde 2,80-2,85 bandında bir hareket bekliyoruz. Dolarda yukarı yönlü bir çıkış görülebilmesi için ilk etapta 2,85’deki önemli direncin yukarı doğru kırılması gerekir. Bu seviye kırılmadığı takdirde aşağı yönlü hareketin devamı gelebilir. Yatırımcıların 2,85 seviyesini dikkatle izlemelerini öneririm. Bu seviye geçilirse 2,90-2,92’li seviyeler hedef olacaktır…..

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; 17 Nisan OPEC toplantısına kadar ve sonrasında Petrol fiyatlarını takip etmekte fayda var. Dolayısıyla önümüzdeki iki hafta yatırımcılar petrol fiyatlarındaki hareketleri takip edecek. Bu iki hafta içinde yeni bir gündem olmazsa petrol fiyatları küresel piyasalara yön verecek gibi görünüyor. Yurt içine baktığımızda verdiğimiz destek direnç noktalarına dikkat edilmeli…..

             

 

             ONS ALTIN ;

            Altın fiyatlarında olumlu seyir sürüyor. Ancak teknik olarak biraz zayıflama belirtisi mevcut. Altın fiyatlarında önemli direnç 1250 Dolar seviyesidir. Bu seviye kırılırsa 2016 yılı zirvesi görülebilir. Hatta bu seviyeler geçilip 1300 Dolar seviyeleri görülebilir.Düşüşlerde ise 1200 Dolar destek olacak……

 

 

Galata Advisors

İsrafil DEMİREL / Financial Advisor