Endeks zirve geçiyor…..

Bir süredir yazılarımızda Borsada teknik görünümün olumlu olduğunu ve hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen verilerin Borsayı desteklediğini yazmıştık. Fed’in faiz artışına gidemeyeceği beklentisi ve dün gelen olumlu enflasyon verisi piyasayı coşturdu. Ayrıca gösterge faizin 10,00 seviyesindeki psikolojik desteğini kırması piyasanın zirvesini geçmesinde önemli bir rol oynadı. Endeks bu verilerle beraber 83,400’deki 2016 yılı zirve direncini 83,782 puandan kapattı. Bunu yanında  Suriye ve Rusya meselesinde risklerin azalması da önemli bir etken. Önümüzdeki günlerde endekste 86-87.000’lerin görülmesi sürpriz olmamalı….

Borsa 10 günlük ortalamayı destek yaptı…..

Teknik olarak baktığımızda Borsa 10 günlük ortalamayı kendisine destek yaptı. Zaman zaman gelen satışlarda, endeks 10 günlük ortalamasına kadar düşüp buradan aldığı destekle yönünü tekrar yukarı çevirdi. Endekste bir düşüşten bahsedebilmemiz için öncelikle bu desteğin kırılması gerekli. Gevşemelerde 82,500 ara destek. Daha önce de dediğimiz gibi 80,400 ana destek seviyesidir. Bu seviye kırılırsa sert düşüşler beklenebilir. Temel veriler tekniği destekliyor. Endeksteki çıkış bu anlamda sağlıklı diyebiliriz. Bu çıkışın devamının gelmesi ve endeksin 86,000’leri görmesi çok muhtemel. Hisse senetlerinde yükselişlerin devamı gelebilir. Piyasada olumlu havanın bitmesi için ilk etapta yurt içi ve yurt dışından gelen verilerin negatif olması gerekli. Şu anda piyasadaki bahar havasının devam etmesini bekliyoruz. En son yazımızda özellikle makro verilerin iyi gelmeye devam etmesi piyasaların iyimser havasının devam etmesine neden olacaktır demiştik. Arada satışlar gelse de Borsada yükselişler devam edebilir diye de ilave etmiştik. Tabi yine de riskimizi bilip risk kontrolü yaparak ilerlemek daha faydalı. Gevşemelerde teknik noktalara önem dikkat etmeliyiz. Teknik olarak baktığımızda, önümüzdeki dönem 86-87,000’li seviyeler görülebilir. Kritik destek olarak 10 günlük ortalama önemli. Endeks 10 günlük ortalamayı kendine destek yaparak yükseliyor. Yatırımcılar bu noktaya dikkat etmeliler. Ayrıca ilk ara destek 82,500 seviyesidir. Kırılırsa 80,400 deki ana desteğe kadar bir gerileme yaşanabilir……

          Dolar beklediğimiz gibi düşüyor…..

Son yazımızda yazdıklarımızı burada tekrar edebiliriz. Genel olarak piyasamızda yaşanan iyimser havayla beraber Dolarda düşüş sürüyor. Bir süredir yazılarımızda Dolarda yorgunluk, zayıflama belirtileri var diye yatırımcıları uyarmıştık. Hatırlarsanız bu kadar olumsuz bir ortamda Doların yukarı gidemediğini hatta 3,01 seviyesini geçemediğini ve düşüşün başlayabileceğini, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini söylemiştik. Yatırımcılar Dolardaki düşüş eğilimini kullanıp nasıl para kazanabilirler. Dolar düştükçe para kazanabilmek için VİOP’ta veya Forex piyasalarında uygun bir teminat yatırıp Short (satış) yapmak gerekiyor. Bunların nasıl yapılacağını Aracı Kurum veya Banka çalışanlarından öğrenebilirsiniz. Dolarda beklediğimiz 2,80 seviyelere gelindi. Teknik olarak baktığımızda 2,80 seviyesi Dolarda önemli bir destek seviyesi görevini görüyor. Bu seviyenin kırılması şu aşamada zor görünüyor.  2,73’lere kadar hızlı bir gevşeme olabilir.Önümüzdeki günlerde Dolarda 2,80-2,83 bandında yatay hareket beklenebilir…..

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; piyasamız makro verilerin iyi gelmesi ile beraber olumlu bir hava yakaladı. Bu olumlu havanın devam edeceğini düşünüyoruz. Yurt dışı piyasalar olumsuz olsa bile bizim piyasamız pozitif ayrışmaya devam edecek gibi görünüyor. Zaman zaman satışlar olsa da toparlanmamızın hızlı olacağını düşünüyoruz. Burada makro veriler ve gösterge faizdeki 10,00 bileşik seviyesi çok kritik bir öneme sahip. Piyasanın olumsuza dönebilmesi için yatırımcılar bu iki noktaya dikkat etmeli…

 

 

ONS ALTIN ;

            Altın fiyatlarında olumlu seyir sürüyor. Ancak teknik olarak biraz zayıflama belirtisi mevcut. Altın fiyatlarında kısa vadeli destek 1200 Dolar.1200 Dolar seviyesinin kırılma ihtimali var. Önümüzdeki günlerde 1150 seviyeleri görülebilir. Altın fiyatlarının tekrar yukarı dönmesi için 1250 Doların yukarı doğru kırılması gerekir. Aksi takdirde Altın fiyatlarında aşağı yönlü seyirler görülebilir…….

 

Galata Advisors

İsrafil DEMİREL / Financial Advisor