Piyasa güçlü görünüyor….

Son dönemde hem yurt içinde hem de yurtdışından gelen veriler piyasaya destek oluyor. Büyüme, sanayi üretimi, enflasyon gibi makro verilerin iyi gelmesi Borsayı destekliyor. Ayrıca FED tarafından olumsuz haberlerin gelmemesi, güvercin içerikli açıklamalar da hem küresel piyasaları hem de bizim piyasamızı destekledi. Artık 2016 yılında FED’in 4 faiz artırımı gündemden düştü. Ayrıca Suriye ve Rusya meselesinde risklerin azalması bizi yurt dışı piyasalardan pozitif ayrıştırdı. Özellikle makro verilerin iyi gelmeye devam etmesi piyasaların iyimser havasının devam etmesine neden olacaktır. Arada satışlar gelse de Borsada yükselişler devam edebilir.

Teknik olarak baktığımızda, önümüzdeki dönem 85-86,000’li seviyeler görülebilir. Kritik destek olarak 10 günlük ortalama önemli. Endeks 10 günlük ortalamayı kendine destek yaparak yükseliyor. Yatırımcılar bu noktaya dikkat etmeliler. Ayrıca 80,400 seviyesi de kırılmamalı. Kırılırsa sert satışlara hazır olmalıyız….

            Dolarda düşüş eğilimi sürüyor….

Genel olarak piyasamızda yaşanan iyimser havayla beraber Dolarda düşüş sürüyor. Bir süredir yazılarımızda Dolarda yorgunluk, zayıflama belirtileri var diye yatırımcıları uyarmıştık. Hatırlarsanız bu kadar olumsuz bir ortamda Doların yukarı gidemediğini hatta 3,01 seviyesini geçemediğini ve düşüşün başlayabileceğini, yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini söylemiştik. Yatırımcılar Dolardaki düşüş eğilimini kullanıp nasıl para kazanabilirler. Dolar düştükçe para kazanabilmek için VİOP’ta veya Forex piyasalarında uygun bir teminat yatırıp Short (satış) yapmak gerekiyor. Bunların nasıl yapılacağını Aracı Kurum veya Banka çalışanlarından öğrenebilirsiniz. Dolarda beklediğimiz 2,80 seviyelere gelindi. Teknik olarak baktığımızda 2,80 seviyesi Dolarda önemli bir destek seviyesi görevini görüyor. Bu seviyenin kırılması şu aşamada zor görünüyor.  2,73’lere kadar hızlı bir gevşeme olabilir. Bugün ve önümüzdeki hafta yurt içi ve yurt dışı verilere bağlı olarak Doların 2,80’lerde kalıp kalmayacağını göreceğiz. Bugün ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam verisi var. Bu veri dikkatle takip edilmeli.

             Faizdeki düşüş piyasaya destek oluyor…. 

Gösterge faiz 10.00 bileşiklerin altına geldi. Piyasalarda olumlu hava faizleri düşürmeye devam ediyor. Faizdeki bu düşüş piyasalara destek oluyor. Gösterge faiz 10,00 bileşikleri geçmediği sürece piyasalarda olumlu seyir devam edebilir. Faizdeki hareketler dikkatle takip edilmeli.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz; piyasamız makro verilerin iyi gelmesi ile beraber olumlu bir hava yakaladı. Bu olumlu havanın devam edeceğini düşünüyoruz. Yurt dışı piyasalar olumsuz olsa bile bizim piyasamız pozitif ayrışmaya devam edecek gibi görünüyor. Zaman zaman satışlar olsa da toparlanmamızın hızlı olacağını düşünüyoruz. Burada makro veriler ve gösterge faizdeki 10,00 bileşik seviyesi çok kritik bir öneme sahip. Piyasanın olumsuza dönebilmesi için yatırımcılar bu iki noktaya dikkat etmeli…

 

 

            ONS ALTIN ;

            Bugün ABD tarafında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi Altın fiyatlarında hareketliliğe neden olabilir. Altın fiyatlarında olumlu seyir sürüyor. Teknik olarak baktığımızda Altın fiyatlarında kısa vadeli destek 1200 Dolar. Bu desteğin üzerinde kaldığımız sürece olumlu seyir devam edebilir. Yukarıda ise 1250 Dolar ara direnç seviyesidir. Bu direnç geçilirse bu yıl içinde görülen 1282 Dolardaki zirveye kadar bir çıkış yaşanabilir.

 Paranız sağlığınızı bozmasın….

 

Galata Advisors

İsrafil DEMİREL / Financial Advisor